ספרים על בעלי חיים

איה פלוטו /חרוזים: לאה גולדברג, איורים:ארי רון
הסיפור על הכלב פלוטו נכתב בשנת 1957 על ידי דינה וארי רון מקיבוץ מגידו, שהקדישו את הספר לבתם אסנת. לאה גולדברג חרזה את סיפורו של פלוטו על סמך איוריו של ארי רון.
פלוטו הכלב השובב ומלא החיים משוטט ברחבי הקיבוץ בחיפוש אחר הרפתקאות ודברים חדשים. הוא פוגש המון בעלי חיים כמו פרה וסוס, צפרדע, דג ופרפר וכמובן שגם בני אדם כמו חבר קיבוץ ואת גדי חברו הטוב.
אז מהו סוד קסמו של הספר "איה פלוטו"? החריזה הנהדרת שגורמת לקוראים לדקלם את הסיפור לאחר כמה פעמים; הסיפור הפשוט והלא מתחכם שכיום, נראה תמים וישראלי כל כך;.העובדה שגיבור העלילה הוא בעל חיים אהוב כמו כלב שובב ויפה עיניים. מומלץ לילדים ולהורים במיוחד. 
 


אני וכל מיני חיות  / עורכות :מיריק שניר ויונה טפר , איורים:גיל-לי אלון- קוריאל

בספר המופלא הזה שירים רבים שכתבו משוררים כמו לאה גולדברג, ע.הלל, ח.נ. ביאליק, מרים ילן-שטקליס, מיריק שניר וגם תרצה אתר. בשירים שזורה האהבה לבעלי חיים וזוהי דרך נהדרת להתוודע לעולמן המופלא של החיות.

אבל, לא רק חרוזים ומקצב מאפיינים את השירים. גם נושאים הרלוונטיים לעולמם של ילדים, כמו ילדים שאין להם חברים והם מנודים מההתרחשויות החברתיות בכיתה ובמגרש המשחקים. "רצה פעם הקיפוד עם מישהו לרקוד, אך לא מצא לו כל חבר. כולם אמרו הנך דוקר". (אנדה עמיר-פיקרפלד). הקיפוד הדחוי משקף מצבים יומיומיים בקרב ילדים והם מזדהים עימו ועם רגשותיו. 


 
הזחל הרעב / כתב וצייר :אריק היל

שלא כמו רוב ספרי הילדים, ספר זה מלבני ומאורך, מה שמעורר סקרנות ורצון להציץ לתוכו.
 

מה יש בספר? קודם כל, הנאה חזותית מהאיורים רבי הרושם שנראים כאילו צויירו במכחול צבע במשיחה אחת בלבד. הדפים הפנימיים החתוכים כמו מדרגות והחורים שבמאכלים, מסקרנים מאוד ילדים והם מבקשים למשש את האיורים, להכניס את אצבעותיהם הקטנות לחורים ולהחליק על הדפים החלקים.
בסיפור מידע רב על פרפרים ותחילת חייהם, על פירות וירקות, על מאכלים חמוצים ומתוקים, מלוחים, קרים וחמים. הילדים נחשפים לכמויות וגדלים, מספרים, ימי השבוע וגרמי השמיים. זהו ספר רב חושי שחוזרים אליו שוב ושוב.
 

מרתה והאופניים /אלברטין וז'רמנו זולו

מרתה היא פרה גדולה וכתומה, שלא דומה לאף פרה אחרת בעולם. במילים אחרות, היא שונה ויוצאת דופן. אבל, שלא כמו ספרי ילדים רבים אחרים, השונות אינה מהווה בעיה כלל וכלל - לא בעיניה של מרתה ולא בעיני הסביבה שלה. 
 
מרתה חולמת לרכוב על אופניים וכשהיא מחליטה לממש את חלומה, שום דבר לא עומד בדרכה. היא אינה מחכה שיקנו או יביאו לה אופניים. היא דואגת לעצמה ומרכיבה זוג אופניים בעזרת פטיש, מברג ודבק. עכשיו, כשהאופניים מוכנים לרכיבה, צריכה מרתה הפרה ללמוד לרכוב עליהם.
שיאו של המסע האישי של מרתה הוא זכייתה במירוץ האופניים הגדול שמביא לה תהילה ופרסום.
העלילה מלאת הומור ומשעשעת ובעיקר מעבירה את המסר שאפשר להצליח להגשים חלומות גם עם נתוני פתיחה לא מעודדים במיוחד.
 


ספר הפילפילים / כתבה וציירה: אלונה פרנקל  

ספר הפילפילים משוייך בדרך כלל לקטגוריית "ספרות ילדים בנושא הולדת אח חדש". ואכן, גיבור העלילה הוא פילון שחש נטוש ולא אהוב על ידי הוריו וחבריו כשנולדת לו אחות תינוקת. אבל, תיאור משפחת הפילים ויחסם מלא הרוך והאהבה של אבא פיל ואמא פילה לפילפילון, תגובתם לכאבו של פילפילון על היותו בודד ועצוב - מגלמים בתוכם אהבת הורים לילדם באופן הטהור ביותר.
גם האיורים תורמים לתחושת האהבה הזורמת בספר. הפילים עגולים ולבנים וילדה קטנה שדיפדפה בספר אמרה שמתחשק לה לחבק את הפילים כי הם רכים כל כך.

נכון שהם לא ההורים המושלמים. הם מזניחים את פילפילון לאחר לידת התינוקת וכשהוא מתיילד וחוזר להתנהג כתינוק, הם נוזפים בו: "פילפילון בני היקר, מה זה צריך להיות? הרי אתה כבר לא תינוק!" אבל, כשהוא חושף את רגשותיו, הם עונים באמפטיה והזדהות עם רגשותיו, שמקבלים מקום של כבוד והבנה.


ספרים נוספים :

עמוס ובוריס/ וויליאם סטייג
-סיפור מופלא על עכבר וליוויתן שהופכים חברי נפש,מצילים אחד את השני ויודעים להיפרד כשמגיע הזמן.

ג'ינגר/ שרלוט ווק - על ילדה חכמה שמלמדת את החתולים שלה להסתדר ביניהם .

פלפל או כל מה שכדאי לדעת על גידול כלב /קרולין היינס


שלום עכבר שלי/ רובי ה. הריס – על ילד שחווה מוות כשהעכבר שלו מת.

חברים / אור קוברינסקי - שני סיפורי לידה של דינוזאור וזחל שהופך לפרפר.

הדבורה דבורה / נתן זך
- דבורת בר שמנה שמחפשת בית ולא מוכנה לעבוד קשה כדי לגור עם הדבורים בכוורת.

למה השבלול מחפש מקום לגור/ יניב שלום - על שבלול קטן ששכח היכן הוא גר ובסוף מצא את ביתו האמיתי.

ביער הדגדוגים / אראלה שרפיאן - על ארנבת שעוזרת לחיות היער לקבל בחזרה את הדגדוגים שלקח להם הענק שגר ליד היער.

אני רוצה פיל / ליאת יוסף – על ילדה שמבקשת לאמץ פיל כדי לקבל בסוף כלב.

גם אני / משה שפירא – על אפרוח שמנסה לעשות כל מה שעושה הברווזון.

תום ולאה / ארמל בוי – לאה העכברה ותום השועל חיים בבית מלא הפתעות ועוזרים אחד לשני ללמוד על עונות השנה,צבעים,מספרים ושעון.

 

 

© כל הזכויות שמורות למרכז נעמה למידע חברתי Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים