מדור חדש - חיות וילדים
אל תחום "בעלי חיים ואנשים " הגעתי לאחר שאימנו כלב. פרדי קראו לו.
לא רציתי לאמץ כלב, כי ידעתי שאקשר אליו מאד ואדאג לו כאילו היה ילדי. ידעתי שהדאגה לשלומו ובריאותו לא תרפה ממני וגם ידעתי שאכאב מאד כשילך לעולומו.
אבל נכנעתי ואימצנו את פרדי לביתנו.
יאיר בני בחר אותו והשמחה היתה גדולה.
פרדי הגיע אל ביתנו וחלה באין ספור מחלות.
במשך החודש הראשון ביקרנו כמעט יום יום אצל הווטרינר. אבל בסוף הוא הבריא והפך חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלנו.
כששכבתי בבית בשמירת הריון, היינו רק אני ופרדי עד שיאיר חזר מבית הספר.
הוא ישב מולי בסלון וכל הזמן הסתכל עלי. הוא לא רצה לצאת החוצה, רק ישב לידי.
כשנולדו נועם ונועה התאומים הוא קיבל אותם כאילו היו בבית מאז ומתמיד.
הסתכלתי מהצד מה שנקרא על השפעתו של פרדי בבית על כל אחד ואחד מאיתנו ונמלאתי התפעלות. יאיר בני נקשר אליו ולא יכול היה בלעדיו.
פרדי ריכך קצת את כאבו של יאיר על מותה של אחותו נעמה.
נועה ונועם שיחקו איתו כאילו היה כלב צעצוע והפחד היה מהם והלאה.
הם למדו לדאוג לצרכיו וביקשו שאתן לו אוכל ומים כשהקעריות התרוקנו.
כשחשבו שהוא חולה או עצוב,קראו לי וביקשו שאקח אותו לווטרינר.
גם בעלי,עמנואל נקשר לפרדי ודאג לצרכיו כאילו היה בנו.

ואני - הפכתי להיות אוהבת חיות מושבעת.
בזכות פרדי הקמתי יחד עם חברותי את עמותת "ראשון אוהבת חיות" שדואגת למצוא בתים לחתולים וכלבים חסרי בית ופועלת בתחום החינוך וההסברה בקרב ילדים ומבוגרים.
בזכות פרדי התחלנו להאכיל כ-30 חתולי רחוב שנמצאים ברחוב שלנו.
בזכות פרדי אני מקימה מרכז מידע ופעילות בנושא "חיות ואנשים" בשירות הווטרינרי העירוני.
בזכות פרדי אני מוסיפה לאתר את הקטגוריה החדשה "על בעלי חיים ואנשים".
פרדי הלך לעולמו לפני שנה. אנחנו אוהבים אותו אהבת נפש ומתגעגעים אליו מאד.

נוסף להתמחות שלי בבעלי חיים ואנשים אני גם מתמחה בתחום ספרות – ילדים וביבליותרפיה.
לכאורה,שני נושאים שאינם קשורים זה לזה.
אבל רק לכאורה.
סקירה שטחית של ספרות הילדים מראה שחיות תופסות מקום של כבוד בין הגיבורים והדמויות שמאכלסות את הסיפורים.
אפשר לראות זאת כבר בהתחלה, בספרי הפלסטיק והקרטון הקשיח שנותנים לתינוקות בני כמה חודשים. הדמויות שמופיעות שם הם לרוב, כלבים, חתולים
ארנבות, עכברים ושאר חיות.גם ספרי הילדים לגדולים יותר מאכלסים דמויות בעלי חיים. לחיות בסיפורים חשיבות רבה מעבר להיכרות של תינוקות עם חיות. לחיות בסיפורים ערך תרפוייטי רב והם עוזרים לילדים רכים בשנים להתמודד עם תחושות, רגשות, כאבים ומאוויים.
בעלי החיים משמשים לילדים מקור להזדהות, השלכה ותחושת חיבור וקשר לטוב שהם מעניקים לילדים ולמבוגרים.

במדור זה אכתוב רבות על ספרי ילדים בנושא בעלי חיים.

מאמר חדש ומעניין מאד:

ה"קשר" ("The Link") בין אלימות כלפי בני אדם לבין התאכזרות כלפי בעלי חיים
21/06/2009
מאת ארגון American Humane תרגום: איה דויטש

מחקרים מצביעים בבירור על כך שהופעתה של אלימות מכל סוג שהוא במשפחה מסכנת את כל בני הבית. אלימות במשפחה, התעללות בילדים, התעללות בקשישים והתאכזרות כלפי בעלי חיים יכולות להתרחש בו זמנית בבתים אלימים. כל סוגי האלימות המוזכרים במאמר מגיעים בארצות הברית לשיעורים של מגיפה בקנה מידה לאומי.

הקשר בין התאכזרות כלפי בעלי חיים לבין אלימות כלפי בני אדם הוא עובדה המוכרת בכל רחבי העולם (Ascione, in press). חיות מחמד הינן קורבנות של אלימות משפחתית מדי שנה. בנוסף להיותן בסיכון, בעלי חיים חסרי הגנה אלו משמשים כבני ערובה במסגרת מנגנוני הכוח והשליטה המופעלים על ידי המתעללים כדי לפגוע בקורבנותיהם. המתעללים משתמשים בהכאת חיות הבית, עינויין והריגתן, או מאיימים במעשים מסוג זה כאמצעי להבטחת כניעותם ושתיקתם של קורבנותיהם. התנהגות זאת של המתעללים גורמת לכך שקורבנות אלימות רבים, מבוגרים וילדים כאחד, נשארים בתוך הסביבה האלימה על מנת להבטיח שחיות המחמד שלהם לא תיפגענה ((Jorgensen & Maloney, 1999; Lembke, 1999; Quinlisk, 1999.

מחקרים רבים בפסיכולוגיה, סוציולוגיה וקרימינולוגיה מראים כי לרבים מהפוגעים יש, לעתים קרובות, עבר של התאכזרות חמורה וחוזרת ונשנית כלפי בעלי חיים בתקופת ילדותם והתבגרותם. האף בי איי החל להכיר בקשר שבין אלימות במשפחה להתאכזרות כלפי בעלי חיים כבר בשנות ה-70 של המאה הקודמת, בעקבות הגילוי כי רוב הרוצחים הסדרתיים עינו או הרגו בעלי חיים בילדותם. מחקר אחר הראה דפוסים עקביים של התאכזרות כלפי בעלי חיים בקרב עבריינים שהורשעו בעבירות אלימות שכיחות יותר כגון התעללות בילדים, התעללות בבני הזוג והתעללות בקשישים. למעשה, ארגון הפסיכיאטרים האמריקני (American Psychiatric Association) מתייחס להתאכזרות כלפי בעלי חיים כאל אחד הסימנים המוקדמים להתפתחות הפרעות התנהגותיות, ונעזר בו כמדד אבחוני חשוב (APA ,2000). ילדים הגדלים בסביבה של התאכזרות כלפי בעלי חיים חיים בפחד קבוע מפני פגיעה באחד מבני המשפחה האהובים. לעיתים קרובות מנסים הילדים להתערב ולהגן על בני משפחתם ועל חיות המחמד שלהם מפני פגיעה. חלק מן הילדים מתנדבים להפוך לקורבנות אלימות מתוך כוונה להציל את חיות החמד שלהם מאלימות או הרג (Edelson, Mbilinyi, Beeman, & Hagemeister, 2003). למרבה הצער, לאורך זמן עלולים ילדים אלה לפתח חוסר רגישות ליחס בלתי אנושי כלפי בעלי חיים וכלפי בני אדם.

המודעות הגוברת ל"קשר" בשנים האחרונות הביאה לכך שבמדינות שונות בארצות הברית נחקקו חוקים ונקבעה מדיניות הקושרת בין אלימות במשפחה לבין המאמצים להגן על חיות הבית. יוזמות אלו כוללות חוקים לדיווח מוצלב, אימונים בין-מחלקתיים משולבים, קביעת נהלים עבור העובדים והמתנדבים בשרותי החירום, וחוקים חדשים המאפשרים את הכללתן של חיות הבית בצווי המניעה המופעלים כתוצאה מהאלימות במשפחה. מאמצים אלו מספקים הגנה רחבה יותר לקורבנות האלימות ולבני משפחותיהם. עם זאת, ניתן לעשות יותר כדי לסייע לקורבנות לעזוב את בתיהם הפוגעניים.
היכולת לעזוב את הבית עם חיות המחמד הוא חיוני. חיות המחמד מספקות תמיכה רגשית לקורבנות האלימות ולילדיהן, והאפשרות לקחת גם את חיות המחמד מבטלת את הצורך של הקורבנות לחזור לבתיהם כדי להגן על החיות מפני נקמתם המתוכננת של המתעללים.

ה"קשר"– עובדות ומספרים
• 12 סקרים בלתי תלויים דיווחו על כך שבין 18ל-48 אחוז מתוך הנשים המוכות דחו את החלטתן לעזוב את מי שהתעלל בהן או חזרו אליו, מתוך דאגה לשלומן ולרווחתן של חיות המחמד או חיות המשק שלהן (Ascione, 2007).
• בשנת 2004 נרשמו כ- 627,400 מקרים של אלימות בתוך המשפחה בארצות הברית (משרד המשפטים האמריקני, 2006).
• כ- 900,000 ילדים עברו התעללות או הזנחה בשנת 2005 בארצות הברית (משרד הבריאות והרווחה האמריקני, 2007).
• למעלה מ-71 מיליון בתי אב בארצות הברית מחזיקים בחיית מחמד (APPMA, 2007).
• בין 71 ל-85 אחוז מן הנשים המגיעות למקלטים מדווחות על כך שבן זוגן איים על חיית המחמד המשפחתית, פגע בה או הרגה (Ascione, Weber, & Wood, 1997).
• אחד מהמחקרים הראשונים לבדוק את "הקשר" בין התעללות בילדים והתאכזרות כלפי בעלי חיים מצא כי ב- 88 אחוז מהבתים עם ילדים שעברו התעללות גופנית, נמצאו גם בעלי חיים שסבלו מגילויי התאכזרות או הזנחה (DeViney, Dickert, & Lockwood, 1983).
• מחקר לאומי חשף כי למעלה מ-71 אחוז מן הנשים המוכות דיווחו כי המתעללים בהן פגעו בבעלי חיים, הרגו או איימו עליהם, ו-32 אחוז מן הנשים דיווחו כי ילדיהן פגעו בבעלי חיים או הרגו אותם (Ascione et al., 1997).
• במחקר שנערך על נשים מוכות בכמה ממדינות צפון מזרח ארצות- הברית דיווחו 48 אחוז מהמרואיינות על התאכזרות לבעלי חיים, שקרתה "לעתים קרובות" במהלך 12 החודשים שקדמו לדיווח. 30 אחוז מהמרואיינות דיווחו על כך שהתאכזרות כלפי בעלי חיים קרתה "כמעט תמיד". סוגי ההתאכזרות כלפי בעלי החיים עליהן דיווחו הנשים כללו חבטות אגרופים, מכות, חנק, הטבעה, ירי, דקירות והשלכת בעל החיים כנגד הקיר או במורד המדרגות. המרואיינות דיווחו על כך שגילויי ההתאכזרות כלפי בעלי החיים התרחשו בד בבד עם התפרצויות אלימות כלפי בני המשפחה ב-51 אחוז מהמקרים (Carlisle-Frank, Frank, & Nielsen, 2006).
• מחקר אחר הראה כי 62 עד 76 אחוז ממקרי ההתאכזרות כלפי בעלי חיים נעשים בנוכחות ילדים (Faver & Strand, 2003). ילדים מתערבים לעתים קרובות בניסיון להגן על אימותיהם ועל חיות המחמד. חלק מהילדים אף יהפכו לקורבנות אלימות בעצמם בכדי למנוע פגיעה בחיות המחמד או הריגתן (Edelson et al., 2003). למרבה הצער, התנהגות זו של הילדים מנבאת לעתים קרובות את עתידם שלהם כמתעללים בבני אדם. (Boat, 1999).
• ילדים החשופים לאלימות בתוך המשפחה עלולים להתאכזר לבעלי חיים בשיעור הגבוה פי שלושה מילדים שאינם חשופים לאלימות מסוג זה (Currie, 2006).
• באחד מן המחקרים שנערך על נשים מוכות, אמהות לילדים, אשר חיפשו מחסה במקלט, דיווחו 32 אחוז מהן כי ילדיהן פגעו בחיית המחמד של המשפחה או הרגו אותה (Ascione, 1998).
• 36.8 אחוז מהבנים ו- 29.4 אחוז מהבנות שהיו קורבנות להתעללות פיזית, מינית או אלימות במשפחה התאכזרו לחיית המחמד של המשפחה (Ascione, 2005).
• במספר רב של מחקרים תועד הקשר בין היסטוריה של התאכזרות כלפי בעלי חיים בתקופת הילדות לבין דפוסי תוקפנות כרונית ביחסים בין-אישיים (Kellert & Felthous, 1985; Hensley & Tallichet, 2005; Merz-Perez, Heide, & Silverman, 2001; Becker & French, 2004)

ארגון American Humane משיק את תכנית "Paws" – מקלטים לנשים ולחיות מחמד קורבנות אלימות
אחת מארבע נשים בערך תהיה קורבן לאלימות במשפחה בארצות הברית. בהינתן כי למעלה מ- 71 מיליון משקי בית בארצות הברית מחזיקים בחיית מחמד, בלתי נמנע שברבים מהם תתרחש התעללות בבעלי החיים בנוסף לאלימות במשפחה. למעשה, במחקר שבחן מקרי התעללות מכוונת בבעלי חיים עלה כי ב-13% מהמקרים התרחשו גם תקריות אלימות במשפחה, שבעה אחוז ממקרי ההתעללות בבעלי חיים נמצאו קשורים למקרי התעללות בילדים ואחוז אחד מהם היה קשור להתעללות בקשישים.

קורבנות אלימות במשפחה השוקלות בריחה מהבית ומגלות שאין מקום מקלט לחיות המחמד שלהן עומדות בפני שתי אפשרויות: להישאר בבית עם ילדיהן וחיות המחמד תוך המשך חשיפתם לאלימות מתמשכת, או להימלט ללא חיות המחמד.

קורבנות האלימות יודעות, כי במידה ותושארנה מאחור חיות המחמד תהיינה חשופות אף להתעללות חמורה יותר, וכתוצאה מכך, רבות מהקורבנות נשארות בסביבה האלימה. תכניות רבות בארצות- הברית מציעות כיום אפשרויות לקליטת בעלי החיים במקומות נפרדים כגון בתי מחסה או קבוצות להצלת בעלי חיים, ובמקלטים רבים לקורבנות אלימות אכן משתמשים בתכניות אלה. הקואליציה הלאומית נגד אלימות במשפחה פרסמה במדריך לתכניות הטיפול באלימות במשפחה (2004) את פרטיהם של למעלה מ-700 מקלטים ברחבי ארצות הברית המציעים עזרה במציאת דיור חלופי לחיות המחמד. עם זאת, כאשר החל ארגון "American "Humane להפעיל את תכנית ""PAWS בפברואר 2008, התברר כי רק ארבעה מקלטים לקורבנות אלימות במשפחה מציעים דיור משותף לקורבנות ולחיות המחמד.

שמירה על הקשר אדם-חיה בעיתות משבר
ההכרה בצורך הדחוף להגן על קורבנות אלימות במשפחה מפני התעללות נוספת, וההכרה בתמיכה שמעניקות חיות המחמד לבני אדם, בפרט בעיתות מצוקה וטראומה, הביאה את ארגון American Humane"" להוביל תכנית לאומית להדרכת האחראים במקלטים לנפגעי אלימות בבית ובמשפחה לגבי חשיבות קליטת חיות המחמד של הקורבנות יחד עם הקורבנות. תכנית PAWS"" (ראשי התיבות של American Humane’s Pets and Women’s Shelters - מקלטים לחיות מחמד ולנשים של ארגון American Humane), מכירה בעוצמת הקשר בין אנשים לחיות המחמד שלהם, אשר מעניקות לעתים קרובות אהבה ללא תנאי ונחמה לקורבנות האלימות ולילדיהן. מסיבה זו, כמו גם מתוך הרצון להגן על חיות המחמד, פועל הארגון לקידום שיכונן של חיות המחמד של הקורבנות ביחד עמן ככל שניתן.

* מתורגם מתוך האתר של ארגון American Humane
תרגום: איה דויטש

מתוך : חיות וחברה http://animalsoc.tau.ac.il/articles/article.asp?id=1400


לפניכם רשימת ספרי ילדים בנושא חיות וילדים:
עמוס ובוריס/ וויליאם סטייג - סיפור מופלא על עכבר וליוויתן שהופכים חברי נפש,מצילים אחד את השני ויודעים להיפרד כשמגיע הזמן.
ג'ינגר/ שרלוט ווק - על ילדה חכמה שמלמדת את החתולים שלה להסתדר ביניהם.
פלפל או כל מה שכדאי לדעת על גידול כלב /קרולין היינס
שלום עכבר שלי/ רובי ה. הריס – על ילד שחווה מוות כשהעכבר שלו מת.
חברים / אור קוברינסקי - שני סיפורי לידה של דינוזאור וזחל שהופך לפרפר.
הדבורה דבורה / נתן זך - דבורת בר שמנה שמחפשת בית ולא מוכנה לעבוד קשה כדי לגור עם הדבורות בכוורת.
למה השבלול מחפש מקום לגור/ יניב שלום - על שבלול קטן ששכח היכן הוא גר ובסוף מצא את ביתו האמיתי.
ביער הדגדוגים / אראלה שרפיאן - על ארנבת שעוזרת לחיות היער לקבל בחזרה את הדגדוגים שלקח להם הענק שגר ליד היער.
אני רוצה פיל / ליאת יוסף – על ילדה שמבקשת לאמץ פיל כדי לקבל בסוף כלב
גם אני / משה שפירא – על אפרוח שמנסה לעשות כל מה שעושה הברווזון.
תום ולאה / ארמל בוי – לאה העכברה ותום השועל חיים בבית מלא הפתעות ועוזרים אחד לשני ללמוד על עונות השנה, צבעים, מספרים ושעון.
© כל הזכויות שמורות למרכז נעמה למידע חברתי Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים