קריטריונים לבחירת ספר ילדים טוב ואיכותי

קריטריונים לבחירת ספר ילדים טוב

1. לקרוא את הסיפור מתחילתו עד סופו ולא להסתפק ברפרוף או הצצה.

2. לנסות לקרוא את חלקו בקול רם, כדי לשמוע את הריתמוס שלו, את מה שנקרא המוזיקה הסיפורית.

3. להתבונן באיורים המלווים את הסיפור. לאיורים תפקיד חשוב בהבנת הסיפור ובלימוד הפעוט שיש קשר בין קו וצורה לטקסט מושמע. ילדים קטנים מגלים באיורים עולם ומלואו, ורואים בהם פרטים ורמזים שאנחנו המבוגרים לא העלינו בדעתנו. לכן, לתת לילדים להתבונן באיורים כמה שירצו ולא לדחוק בהם.

4. לערוך מעין חילוף תפקידים, להיכנס לנעליו של הילד ולשער מה יתרום/יוסיף/ יהנה את הילד. האם העלילה, קצרה ככל שתהיה, נראית מצחיקה, מלמדת, מרגיעה, מעניינת.

5. לסמוך על האינטואיציה ההורית .

6. לא לבחור רק סיפורים קצרים. לקנות בהדרגה ספרים עם סיפורים יותר ויותר ארוכים, בהתאם ליכולת הריכוז של הילד.

7. לקנות ספרים "של פעם" – הקלאסיקות הישנות והטובות שאנחנו ההורים גדלנו עליהם. ספר טוב הוא ספר שנחשב כזה גם אחרי שנים רבות, והנושא המרכזי שלו הוא אוניברסלי, כזה שמעסיק ילדים לאורך השנים . למשל : "הביצה שהתחפשה" של דן פגיס, העוסק בחיפוש זהות עצמית של ילדים, שזהו שלב מרכזי בהתפתחותם;  או "דירה להשכיר " של לאה גולדברג, שמדבר על קבלת האחר והשונה  ללא שיפוט.

8. חשוב לחשוף את הילדים גם ל"סתם" ספרים, או אפילו כאלה שנחשבים "לא שווים" או "מטופשים", כדי שיהיה להם מקור להשוואה עם הספרים שנחשבים טובים. כך גם מתפתחת אצלו יכולת ההשוואה והמיון.

9. אם הילדים מתעקשים לבחור ספרים ל"תינוקות", יש לכבד את רצונם ולתת להם לחזור ולהסתכל בהם שוב ושוב. בשבילם זהו הספר הטוב להם.

10. ולא לשכוח את ההנאה: ספר טוב גורם הנאה גם לילד, וגם להורה.

קריאה והקשבה מהנה! 

© כל הזכויות שמורות למרכז נעמה למידע חברתי Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים