ספרות ילדים

ספר הילדים הראשון שהופיע בדפוס ונועד לילדים נקרא "העולם הנראה". הוא נכתב בגרמנית על ידי עמוס קומניוס (1670-1592). בספר נכללו תמונות של כל החפצים והמעשים החשובים, הנמצאים בעולמם של בני האדם.

מאז אותו ספר מודפס ראשון ,השתנה ללא היכר תחום ספרות הילדים. בכל יום מוצאים לאור עשרות ספרי ילדים חדשים, בכל נושא הקשור לעולמם ההולך ונבנה. ספרים אלו מיועדים לילדים לגיל הרך, ובמקביל – להורים, משום שהמבוגרים הם אלה שבוחרים, קונים ומקריאים לקטנים את הסיפורים.. המבחר והשפע עשויים בהחלט לבלבל – איך נדע איזה ספר כדאי לקנות לילד, על מנת שיצליח בו זמנית לעניין אותו, לבדר אותו וללמד אותו משהו על החיים?

סופרת הילדים הפופולארית מיריק שניר היטיבה לנסח את הבעיה. לדבריה, בגיל הרך מתקיים מצב יוצא דופן שאינו חוזר בגילאים אחרים: הילד הקטן, שלא רכש את מיומנות הקריאה, תלוי לחלוטין בהוריו. האם המבוגרים אכן מוכשרים למלא את תפקיד המתווך בין הפעוט לספרים?

התשובה, לדעתה, היא בחירת ספרות ילדים אמנותית-איכותית, שעוזרת לילד להתמודד עם מציאות חייו, ולמבוגר - למלא טוב יותר את תפקידו כמלווה של הילד מילדות לבגרות. ובמלים אחרות: ספרות הילדים האיכותית-אמנותית משפרת את התקשורת בין קטנים וגדולים, ויוצרת שעות קסומות של ישיבה קרובה ואינטימית, כשהילד מקשיב וההורה מספר.

אבל, איך יודעים מהי ספרות-ילדים איכותית-אמנותית? איך מזהים אותה והאם קיימים קריטריונים כלשהם לכך? ובכלל, איך אפשר לדעת איזה ספר כדאי לקנות לילדים? איך אפשר לעקוב אחר הספרים הרבים שיוצאים לאור מדי יום? איפה אפשר למצוא סקירות ספרותיות על ספרות ילדים? ומה עם מחקרים חדשים בתחום?

"אנחנו כבר קראנו הכל בשבילכם", אומר הסלוגן של "דרך המילים". ואכן - המידענים של מרכז נעמה למידע חברתי כבר עברו על הספרים, המאמרים והמחקרים העדכניים ביותר, והכינו מידע מגוון ומפורט בתחום החינוך לגיל הרך: סקירת ספרות מקצועית, מאמרים, הפניות לאתרים ורשימות מומחים לגיל הרך.

מידע זה מוכנס לקלסרים צבעוניים, מסווגים לפי נושאים, המרכיבים את מרכזי המידע של "דרך המילים". מרכז המידע ממוקם בבית המשפחה או בגן הילדים, ומאפשר לכם ליהנות ממידע עדכני, זמין ונוח. מרכז המידע מעודכן באופן שוטף ע"י מרכז "דרך המילים", בהתאם למסלול אותו אתם יכולים לבחור, מהמגוון המוצע בסל השירותים. באתר האינטרנט של "דרך המילים" תוכלו להתעדכן במאמרים חדשים, חדשות, מחקרים, שאלות ותשובות של המומחים, ועוד מידע מגוון, שיעמוד לרשות ההורים, כמו גם מנהלות גנים, גננות ומטפלות בארגונים חינוכיים.

© כל הזכויות שמורות למרכז נעמה למידע חברתי Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים